Menu

اخبار

اخبار

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399
تعداد بازدید: 194
تعداد نظرات: 0

بررسی روش ها و پیشنهاد مکانیزه نمودن عمل آوری بتن توسط دفتر فنی، تحقیق و توسعه

بررسی روش ها و پیشنهاد مکانیزه نمودن عمل آوری بتن توسط دفتر فنی، تحقیق و توسعه

دفتر فنی، تحقیق و توسعه روش های مختلف مکانیزه نمودن سیستم عمل آوری (کیورینگ) سازه های بتنی را بررسی و پیشنهاد نمود.
مهندس ابراهیم سبزیوند کارشناس فنی گفت: عمل آوری بتن، نقش بسزایی در دستیابی به بیشینه مقاومت بتن دارد. در حال حاضر عمل آوری (کیورینگ) سازه های بتنی به صورت دستی انجام می گیرد که در صورت مکانیزه شدن و استفاده از تجهیزات مکانیکی ضمن تامین کیفیت بیشتر در فرآیند عمل آوری بتن ، با کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه را نیز باعث خواهد شد. 
ایشان افزود: با بررسی های به عمل آمده، به سه روش می توان سیستم عمل آوری سازه های بتنی را مکانیزه کرد: 
روش اول سیستم مکانیزه عمل آوری در چادرهای مسقف است که در این سیستم، سازه ها در فضای محصور شده به وسیله چادر قرار می گیرند و عملیات رطوبت دهی انجام می شود. مکانیزم چادر این سیستم به صورت ریلی و جمع شونده است و هنگامی که بسته و جمع شود، فضای محدودی را اشغال می کند. جنس چادر به صورت پارچه ای یا پلاستیکی است. در درون چادر سیستم گردش هوا برای پخش یکنواخت رطوبت، نصب شده و سیستم آب دهی به صورت مه پاش یا بارانی انجام می شود.
مناسب ترین مکان برای استفاده از چنین مکانیزمی، محل ساخت و انبارش سازه های بتنی است. پس از تولید محصولات بتنی و قراردادن آن ها در سالن، چادر عمل آوری (کیورینگ) برروی آن ها قرار می گیرد و عملیات آب دهی طبق برنامه انجام خواهد شد. با انجام این فرایند عمل پوشاندن به وسیله نایلون هم حذف می شود.
مهندس سبزیوند روش دوم اجرای عمل آوری را استفاده از آب پاش با شعاع مناسب برروی تیرهای مورب بالای سوله تولید محصولات بتنی معرفی و افزود: در این روش تعدادی آب پاش با شعاع پاشش مناسب و در فواصل معین برروی قاب سوله نصب و عملیات عمل آوری طبق برنامه داده شده به شیر خودکار (کنترلی) صورت می پذیرد. برنامه   عمل آوری بهتر است در زمان هایی که کارکنان تولید در سالن حضور ندارند انجام شود. 
هنگام استفاده از این سیستم، جرثقیل سقفی می بایست به محلی که از پاشش آب در امان باشد هدایت شود. به علت ارتفاع بالای آب پاش ها و شعاع عملیاتی زیاد، مدت زمان آب دهی از این طریق بین سه تا پنج دقیقه برآورد می شود.
 از مزیت های این سیستم نسبت به روش چادرهای مسقف می توان به هزینه بسیار پایین تر و سهولت اجرا اشاره کرد و جاری شدن آب در درون سوله از بزرگترین معایب این طرح است.
ایشان در شرح استفاده از سیستم مه پاش با شیلنگ های قابل انعطاف بین سازه ها که روش سوم عمل آوری مکانیزه است، گفت: در این سیستم، مه پاش های متصل شده به شیلنگ های قابل انعطاف، ما بین سازه هایی که از قالب خارج می شوند نصب گردیده و عملیات عمل آوری طبق برنامه داده شده به شیر خودکار (کنترلی) و یا به وسیله اپراتور صورت می پذیرد.
سهولت اجرا و هزینه اجرایی کم از مزیت های این طرح است و استفاده از نیروی انسانی و نیمه مکانیزه بودن نیز از معایب آن محسوب می شود. این طرح توسط رییس تولید محصولات بتنی و واحد پروژه و ساختمان (مهندس مهدی آرمان فرد) پیشنهاد شده است.
مهندس سبزیوند در پایان اظهار داشت: هر سه طرح یاد شده می تواند به مکانیزه شدن فرایند عمل آوری سازه های بتنی کمک شایانی کند و گامی دیگر در مسیر افزایش کیفیت سازه های بتنی به حساب آید. بنابراین با اجرای یک طرح یا ترکیبی از چند طرح عنوان شده می توان این پروژه را آغاز کرد.

تصاویر
  • بررسی روش ها و پیشنهاد مکانیزه نمودن عمل آوری بتن توسط دفتر فنی، تحقیق و توسعه
  • بررسی روش ها و پیشنهاد مکانیزه نمودن عمل آوری بتن توسط دفتر فنی، تحقیق و توسعه
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دی ان ان